Kody-QR-foto

Nie skanujcie tych naklejek!

Kody QR są już praktycznie wszędzie. Wystarczy je zeskanować, żeby wziąć udział w konkursach, wygrać cenne nagrody, albo szybko uzyskać niezbędne informacje. Jednak i tutaj „interes” zwęszyli cyberprzestępcy. Nieostrożne zeskanowanie kodu QR na bankomacie może nas naprawdę dużo kosztować.

Naklejki z kodami QR zalewają od kilku tygodni całą Polskę. Pojawiają się na bankomatach z dodatkową informacją, że jeśli je zeskanujemy, możemy wygrać upominki lub przydatny i drogi sprzęt. Niestety, to pułapka. Zeskanowanie takiego kodu kończy się zamówieniem kosztownej usługi premium w postaci SMSów. I dowiemy się o tym dopiero wtedy, kiedy otrzymamy pokaźny rachunek telefoniczny. Nawet kilkunastokrotnie wyższy niż ten, jakiego byśmy się spodziewali.

Wybór bankomatów nie jest przypadkowy na miejsce zastawienia sideł. Pieniądze są z nich wypłacane i wpłacane co chwila, w ciągu doby korzystają z nich dziesiątki tysięcy osób w każdym mieście. Poza tym, bankomaty stoją w miejscach publicznych. Nawet gdyby tylko odsetek klientów banków zdecydowało się zeskanować kod QR, przekłada się to na naprawdę kolosalne pieniądze.

Zgłoszenia o wpadnięciu w zasadzkę przestępców wpływają do Policji w całej Polsce. Specjalne organy zajmujące się cyberprzestępczością ostrzegają, żeby unikać pochopnych decyzji wobec kodów QR. Zwłaszcza, że wykrycie oszusta wcale nie jest łatwe, ani szybkie. Podobnie jak odzyskanie straconych pieniędzy.