Zawsze o tym pamiętaj. Wykonuj kopie zapasowe.

Korzystając z komputera zachowaj czujność. Pamiętaj, że ważne dane łatwo można stracić. Możesz je stracić w różnych sytuacjach. Awaria komputera może uszkodzić pliki. Dane mogą być także zablokowane przez niebezpieczne oprogramowanie. W ten sposób możesz stracić dostęp do swoich plików. Aby tego uniknąć pamiętaj o wykonywaniu kopii bezpieczeństwa:
  1. Jeśli to możliwe zapisuj ważne pliki w dwóch miejscach, na różnych partycjach komputera.
  2. Ważne prywatne pliki przechowuj także na dodatkowym nośniku jak pendrive lub dysk zewnętrzny.
  3. Jeśli masz dostęp do chmury wykorzystaj ją jako drugie miejsca przechowywania plików.

Zakładaj silne hasła

Zakładaj hasła składające się z przypadkowych znaków. Hasła powinny mieć długość nie mniej niż osiem znaków. Warto przy nich stosować cyfry, litery oraz dodatkowe znaki jak @, !, $, # i inne podobne. Pamiętaj by stosować inne hasła dla różnych serwisów i programów. Robisz błąd gdy posiadasz takie samo hasło logowania dla różnych stron i aplikacji.

Dokonuj zmiany haseł

Powinieneś zmieniać hasło w każdej sytuacji, gdy ktoś mógł je poznać. Zmieniaj hasła co 180 dni. Dzięki temu będziesz bezpieczniejszy. Pamiętaj aby za każdym razem wylogowywać się po zakończeniu pracy w serwisie lub programie.

Aktualizuj oprogramowanie

Pamiętaj by posiadać aktualne oprogramowanie. Pozwalaj na automatyczne aktualizacje lub często dokonuj ręcznych aktualizacji. Aktualizacje pozwalają uniknąć wielu problemów z bezpieczeństwem. Nieaktualizowane oprogramowanie może być łatwiejsze do zaatakowania przez hakerów.

Uważaj na nieznane wiadomości

Zachowaj czujność otrzymując wiadomość od nieznanego nadawcy. Przestępcy mogą Ci wysłać fałszywe faktury, rachunki lub fałszywe potwierdzenia nadania przesyłki. Nie klikaj w nieznane linki lub linki graficzne w wiadomościach. Nie pobieraj załączników od nieznanych osób.

Sprawdzaj czy nadawca jest prawdziwy

Przestępcy mogą podrabiać stronę internetową. Przestępcy mogą udawać firmę lub osobę. Wiadomości mogą wyglądać podobnie do prawdziwych . Jeśli nie masz pewności czy wiadomość jest prawdziwa, sprawdź to. Skontaktuj się z nadawcą i spytaj czy to jest wiadomość od niego.

Nie instaluj nieznanego oprogramowania

Przestępcy tworzą oprogramowanie, które może zablokować nasz komputer. Blokują dane w komputerze i żądają okupu. By tego uniknąć staraj się:

Wszelkie prawa zastrzeżone. Opracowano przez Centrum Bezpieczeństwa Informatycznego. Powielanie tylko za zgodą autorów.


Centrum Bezpieczeństwa Informatycznego jest wiodącą firmą w zakresie obsługi podmiotów publicznych w zakresie bezpieczeństwa danych i realizacji ustawowych wymogów związanych z cyfryzacją. Swoją misję realizuje poprzez wdrażanie rozwiązań m.in. w zakresie: Krajowych Systemów Cyberbezpieczeństwa (KSC), wykonywania audytów KRI oraz wykonywania audytów BIP, pełnienia funkcji Inspektora Ochrony Danych, wdrażania rozwiązania dla sygnalistów, przeprowadzania audytów i szkoleń z dostępności cyfrowej, szkoleń z cyberbezpieczeństwa i innych.